« Tillbaka till senaste års nyhetsarkiv
 
 
22-06-08
Rally Arvika – en ny erfarenhet

På fredag är det dags för SM-deltävling nummer tre i Arvika.
– Det är bra med en tävling så här tätt inpå så man slipper rattrosten, säger Patrik.

MK Team Westoms rally består av nio sträckor som tillsammans är 78,80 km. Med transporterna inräktnade är rallyt totalt 248,86 km.
– Jag har aldrig kört i Arvika förut, så det ska bli kul att få köra på ett helt nytt ställe, säger Patrik.

81 förare är anmälda och i Patrik och Görans klass startar 39 ekipage. Det hela drar igång 19:00 på torget i Arvika under fredagkvällen. Därefter körs två sträckor och de sju avgörande körs sedan på lördag.
– Vi kör självklart med målet att vinna, men samtidigt kanske vi måste vara lite smarta och tänka på SM-tabellen också, avslutar Patrik.

Tidsschema Rally Arvika 10-11 juni
Fredag 10 juni maj
 
19:00   Start torget
 
19:38 SS1 Brunskogsfjället
4,67 km
 
20:10 SS2 Westom 1
1,75 km
 
20:35   Service A
 
   
Lördag 11 juni  
08:15   Service B
 
08:52 SS3 Prästhög 1
8,95 km
 
09:28 SS4 Humslid
11,42 km
 
10:10   Service C
 
11:23 SS5 Hammarshöjden
8,29 km
 
12:33 SS6 Mangen
13,81 km
 
13:17 SS7 Stensjön
19,21 km
 
14:17   Service D
 
15:08 SS8 Westom 2
1,75 km
 
15:45 SS9 Prästhög 2
8,95 km
 
16:35   Målgång Torget  

 

Nationella 2 wd
  Gustav Johansson Frykdalens MK  
  Stefan Axelsson Säffle MC  
  Jacob Johannesson Gullabo RC  
  Pontus Berglund SMK Hörby  
  Robert Andersson Eskilstuna MK  
  Gustav Hartzell Norrköpings MK  
  Stefan Åhsberg MK Team Westom  
  Charles Andersson Borlänge MK  
  Linus Harling MK Team Westom  
  Nicklas Karlsson MK Team Westom  
  Emil Karlsson Hällefors MK  
  Oscar Jansson SMK Eda  
  Per-Anders Högsäter SMK Eda  
  André Nygren MK Ratten  
  Knutte Edenholm MK Team Westom  
  Henrik Oscarsson MSK Hammaren  
  Anton Bernats Hager Örsundsbro MK  
  Andreas Levin Lima MS  
  Tomas Pettersson Fagrersta MK  
  Patrik Flodin Ilsbo MK  
Hampus Jakobsson SMK Nyköping  
  Tommy Eliasson Storfors MK  
  Niklas Hägg SMK Hälsinge  
  Victor Bergsander Kullings MS  
  Mattias Hallberg Haninge MK  
  Mikael Ericsson SMK Trollhättan  
  Jon Johansson Idkebergets MK  
  Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan  
  Peter Westin NMS Boden  
  Stefan Alenmalm SMK Trollhättan  
  Joel Nordqvist SMK Trollhättan  
  Mats Ollakka SMK Trollhättan  
  Mathias Savela Stockholms BK  
  Joakim Blansch Skillingaryds MK  
  Lucas Widenmark SMK Sala  
  Morgan Larsson Dals MK  
  Robert Gustafsson MK Team Westom  
  Pontus Ollakka Persson SMK Trollhättan  
  Mattias Hansén MK Team Westom