Patrik och Göran är nu på
plats i England för att starta i VM-finalen
för det ryska teamet URT (Uspenskiy
Rally Tecnica).
Det är samma team som de så
framgångsrikt körde hem en seger
åt i finalen i det ryska mästerskapet.
Då fanns de på plats och testade
bilen och slog till med en seger.
VM-deltävlingen består av nitton
specialsträckor på tillsammans
349,99 km. Räknar vi in transporterna
är det 1.428,44 km som körs på
de engelska vägarna.
24 startande i VM för GrN och där
en svensk till startar, nämligen Patrik
Sandell.
Som vanligt kommer vi att följa rallyt
här, sträcka för sträcka
med start lördag morgon.
- "Det ska bli riktigt kul att få
köra VM igen" säger Patrik
som gillar deltävlingen i Englan
Tidsschema
Wales Rally GB
5-7/12
(Svensk tid) |
Torsdag
4/12 |
|
19:00 |
|
Cermoniell
start |
|
|
|
|
|
Fredag
5/12 |
|
10:08 |
SS1 |
Hafren 1 |
19,10 km
|
10:32 |
SS2 |
Sweet
Lamb 1 |
5,11 km
|
10:53 |
SS3 |
Myherin 1 |
35,34 km
|
|
|
Service
A |
|
14:16 |
SS4 |
Hafren 2 |
19,10 km
|
14:40 |
SS5 |
Sweet
Lamb 2 |
5,11 km
|
15:01 |
SS6 |
Myherin 3 |
35,34 km
|
18:06 |
SS7 |
Walters
Arena 1 |
2,29 km
|
18:17 |
SS8 |
Walters Arena 2 |
2,29 km
|
|
|
Service
B |
|
|
|
|
|
Lördag
6/12 |
|
|
|
Service
C |
|
09:18 |
SS9 |
Resolfen
1 |
30,68 km
|
10:47 |
SS10 |
Halfway 1 |
29,57 km
|
11:13 |
SS11 |
Crychan
1 |
14,86 km
|
|
|
Service D |
|
14:21 |
SS12 |
Resolfen
2 |
30,68 km
|
15:50 |
SS13 |
Halfway 2 |
18,57 km
|
16:16 |
SS14 |
Crychan
2 |
14,86 km
|
19:15 |
SS15 |
Cardiff |
0,99 km
|
|
|
Service
E |
|
|
|
|
|
Söndag
7/12 |
|
|
|
Service F |
|
08:55 |
SS16 |
Rheola
1 |
27,96
km |
10:03 |
SS17 |
Port Talbot 1 |
20,09 km |
|
|
Service
G |
|
12:10 |
SS18 |
Rheola 2 |
27,96 km |
13:18 |
SS19 |
Port
Talbot 2 |
20,09
km |
|
|
Service H |
|
|
|
|
|
|
Startlista
GrN-VM |
32. |
Micro
Baldacci (I) |
|
33. |
Martin
Prokop (CZ) |
|
35. |
Evgeny
Novikov (Ru) |
|
36. |
Eyvind
Brynildsen (N) |
|
37. |
Spyros
Pavlides (CY) |
|
38. |
Darren
Gass (GB) |
|
39. |
Nasser
Al-Attiyah (Q) |
|
40. |
Loris
Baldacci (RSM) |
|
41. |
Andreas
Aigner (A) |
|
42.
|
Bernardo
Sousa (P) |
|
44. |
Patrik
Flodin |
|
45.
|
Teemu
Arminen (Fin) |
|
47. |
Evgeny
Aksov (Rus) |
|
49. |
Simone
Campedelli (I) |
|
50.
|
Armindo
Araujo (P) |
|
52. |
Juho
Hänninen (Fin) |
|
53. |
Giovanni
Manfrinato (I) |
|
54.
|
Mark
Higgins (GB) |
|
55. |
Patrik
Sandell (S) |
|
56 |
Fumio
Nutahara (J) |
|
57. |
Martin
Raum (EE) |
|
58. |
Naren
Kumar (Ind) |
|
59. |
David
Higgins (GB) |
|
60.
|
Guy
Wilks (GB) |
|
|
|